A csepeli Csillag-műhely 2006. március 30-án jött létre a Magyar Művelődési Intézet és a Közösségfejlesztők Egyesülete kezdeményezésére a Radnóti Miklós Művelődési Házban. Beszélgetés-sorozatot kívántunk elindítani a lakosok bevonásával – remélve, hogy létrejön egy közösség, amely tevékenyen közreműködik a kerületrész életében, alakításában. Véleményünk szerint eredményes párbeszéd a lakosság és a helyi elöljárók között csak akkor jön létre, ha egy nagy létszámú, egységes csoport fejezi ki akaratát, elképzeléseit a döntéshozókkal szemben, illetve velük együttműködve. Épp ezért legfőbb célunk, stratégiánk a toborzás, amelyet különböző figyelemfelkeltő programok szervezésével igyekszünk megvalósítani. Ennek jegyében szervezett találkozóink több-kevesebb eredménnyel jártak. A legnagyobb sikert azonban mégis elkönyvelhetjük, hiszen tavasz óta létrejött egy kis létszámú, de annál kitartóbb csapat, akik ötleteikkel, kétkezi munkájukkal, lelkesedésükkel erősítik a Csillag-műhelyt. Már a munka elején sok tapasztalattal gazdagodtunk, éppen a műhely fogadtatásával kapcsolatban. A találkozók fényét nem egyszer emelték meghívott vagy spontán érdeklődő, helyi közéleti személyiségek, akik nagy elánnal biztosítottak minket maximális támogatásukról, igaz, azóta sem láttuk őket. Arra is volt példa, hogy meginvitált vendégünk érdekfeszítő előadást tartott a kerület fejlesztési terveiről, a lakosság lehetőségeiről, de a szükséges intézkedésekhez beígért segítség üres ígéret maradt. Ezek a példák nem riasztottak el, sőt, helyzetképet kaptunk az itt élők és a városvezetők kommunikációs gátjairól, együttműködési nehézségeiről.
Az Egyesület átfogó célja: Erősíteni szeretnénk az itt élők csillagtelepi kötődését, identitásuk megteremtését, önazonosságuk fejlesztését, állampolgári tudatukat és ismereteiket. Segítséget kívánunk nyújtani a megváltozott társadalom diktálta készségek és képességek fejlesztéséhez.
Az Egyesület konkrét célja: Lokálpatrióta egyesület létrehozása, mely céljának tekinti a csepeli, főként a csillagtelepi közösségi kezdeményezések támogatását, különös tekintettel a hátrányos helyzetű közösségi csoportok megerősítésére. Céljaink elérése érdekében közösségi - egészségmegőrző, hagyományőrző, hagyományteremtő- akciókat szándékozunk indítani, meglévőket támogatni. Terveink között szerepel egy Szomszédsági Ház létrehozása, mely a nyilvánosság fejlesztésének is bázisa lehet.
(Egyesületi Alapszabály - részlet)
A Csillag-műhely ma már sokak számára közismert, programjainkat érdeklődéssel látogatják, segítik. Rendezvényeinkről rendszeresen beszámolunk a kerületi újságban, a Csepp Tévében, találkozóinkon. (Minden hónap első szerdáján délután fél hatkor - a Radnóti Miklós Művelődési Házban).
Sikeres programunk a Fotózzunk együtt digitális géppel! - beszélgetések a fotózás iránt érdeklődőkkel, elindítottuk Szalmaszál című tréningünket álláskeresők számára, és rendszeresen találkozunk a kerületi rendezvényeken az itt élőkkel (Madarak Fák Napja, Csepeli Napok, CSMK évadnyitó, évadzáró ünnepségek).
Reméljük, minél többen megismernek, csatlakoznak hozzánk, és együtt elérjük azokat a célokat, amelyek ma még látszólag csillagnyi távolságra vannak tőlünk. |